Achizitionati un aparat de aer conditionat Daikin si primiti GRATUIT extinderea garantiei cu 2 ani. Vezi detalii.
Ururu Sarara FTXZ-N + RXZ-N Daikin

Exprimare ambientala libera cu noul Daikin Emura FTXG-LS/LW

Prioritatea Daikin continua sa fie directionata catre integrarea cat mai util economica si estetica a sistemelor sale de climatizare, aducandu-va toate acestea prin noua gama Emura FTXG-LS/LW disponibila din primavara anului 2014.

Producatorul japonez va lansa noua gama care redefineste conceputul de amenajare interioara rezidentiala intr-o maniera care combina estetica liniilor sobre si totodata elegante ale unitatilor interioare ale gamei cu performantele atat de apreciate ale produselor Daikin.

Inca de la lansarea in anul 2010 a primului model Daikin Emura acesta s-a remarcat ca punct de referinta in privinta designului prin care aparatura de climatizare contribuie la ambientarea spatiilor rezidentiale. Noul model Emura FTXG-LS/LW dezvaluie un nou concept de design care relationeaza direct si inspirativ oferind artizanilor care se ocupa de amenajari interioare o sursa inepuizabila de concepte, devenind un punct de interes chiar si pentru arhitecti si fara indoiala pentru oricare dintre dumneavoastra care considerati deopotriva importante aspectul alaturi de performanta tehnica a unui sistem de climatizare modern.

Emura FTXG-LS/LW se remarca cu o functionare silentioasa eliberand numai 19dB (A), zgomot apreciat ca fiind mai mult decat silentios chiar si pentru dormitorul matrimonial si se remarca prin performante energetice indiferent de sezonul in care va fi utilizat. Partea estetica a unitatii interioare va lasa sa alegeti intre argintiu si antracit daca doriti sa evidentiati zona in care este pozitionata, ori alb pur mat atunci cand ati decis ca aceasta sa se integreze si mai bine in nuanta peretilor incaperii. Pentru consum redus inginerii de la Daikin au integrat un ochi inteligent care verifica permanent doua zone si simte lipsa prezentei umane in incapere, comutand automat aparatul in starea de eficienta energetica sau chiar standby. Astfel noua gama Emura FTXG-LS/LW se incadreaza in zona de referinta a consumatorilor cu performanta energetica de tip A+++.

Confortul ocupantilor camerei este multiplicat prin functionarea in regim de jet de aer 3D care asigura uniformizarea rapida a temperaturii solicitate, in timp ce siguranta respirarii unui aer curat se face prin intermediul unui filtru fotocatalitic de purificare a aerului care este confectionat din apatit de titan, jucand rolul de bariera de neutralizare a elemetelor poluante din aerul incaperii.

Sursa de confort si maximizare a aspectului economic in timpul functionarii lui Emura FTXG-LS este suplimentata de accesul la toate disponibilitatile aparatului prin comenzi de la distanta cu ajutorul unui controller online care este usor accesibil prin smartphone, tableta sau laptop conectate la internet.

Avantaje

Sageata icon

functionare foarte silentioasa de 19dB(A);

Sageata icon

performante energetice de A+++;

Sageata icon

noile aparate Emura sunt disponibile in nuante de argintiu si antracit sau de alb pur mat;

Sageata icon

consum redus de energie;

Sageata icon

senzorul ochi inteligent;

Sageata icon

sistemul Daikin Emura cu jet de aer 3D;

Sageata icon

control de la distanta cu ajutorul unei aplicatii disponibile atat pe plaforma Apple, cat si pe Android;

Sageata icon

filtru foto-catalitic de purificare a aerului.

Beneficii Daikin Emura FTXG-LS/LW

Daikin Emura interior camera
Daikin Emura unitate interioara

Producatorul japonez a luat in calcul extinderea posibilitatilor de alegere in ceea ce priveste puterea de lucru a noii game FTXG-LS/LW prin includerea in noua gama a unui sistem cu capacitatea de 7000 BTU. Acest lucru se datoreaza cerintelor venite din partea utilizatorilor pentru ambientarea spatiilor cu dimensiuni mai mici pe care Daikin le oferteaza acum prin acest nou model.

Pentru toate aparatele din noua gama Emura FTXG-LS/LW veti primi in utilizare specificatii tehnice consacrate si importante pe termen lung care reflecta preocuparea Daikin in sensul reducerii consumurilor si sporirii performantelor deja recunoscute si apreciate. Modul economic, utilizarea sistemului ochi inteligent pe doua zone, economia de energie electrica in stanby, modul de noapte, folosirea ventilatiei fara modificarea temperaturii si controller-ul online, sunt doar cateva dintre avantajele disponibile acum cu Daikin Emura FTXG-LS/LW.

Mod economic icon

Mod economic scade puterea absorbita din retea, lasand disponibila o marja suficienta pentru alte aparate a caror putere nominala este ridicata. Este in fapt si o functie de economisire a energiei electrice.

Ochi inteligent icon

Ochi inteligent pe 2 zone fluxul de aer este directionat spre o alta zona decat cea in care sta o persoana. Daca sunt detectate doua persoane in spatiul climatizat, fluxul de aer este dirijat in cu totul alta zona a camerei. Daca nu sunt detectate persoane in camera pentru un timp predefinit, sistemul comuta automat in starea de eficienta energetica.

Economie de energie icon

Economie de energie in modul standby consumul de energie este redus cu 80% atat timp cat sistemul se afla in modul standby.

Mod de noapte icon

Mod de noapte setati modul de noapte pentru economie de energie electrica si prevenirea racirii sau supraincalizarii excesive a incaperii pe durata noptii.

Numai ventilator icon

Numai ventilatie sistemul poate fi utilizat doar ca ventilator sufland aerul prin recirculare, fara efect de incalzire sau racire a incaperii.

Mod confort icon

Mod confort mod de operare prin care se garanteaza ca aerul rece sau cald nu va fi suflat direct pe corpul persoanei aflate in camera.

Mod putere icon

Mod putere maxima sistemul opereaza la putere maxima pentru racire sau incalzire. Dupa intreruperea acestui mod sistemul revine si opereaza cu setarile anterioare.

Mod automat racire-incalzire icon

Mod automat racire-incalzire sistemul opereaza automat secventa de racire sau incalzire in functie de diferenta dintre temperatura setata si cea real inregistrata in incapere.

Operare fara zgomot icon

Operare fara zgomot unitatile interioare Daikin sunt foarte silentioase. In egala masura unitatile exterioare nu perturba linistea vecinilor.

Operare fara zgomot in interior icon

Operare fara zgomot in interior actionarea butonului "Silentios" dedicat va reduce zgomotul unitatii interioare cu 3dB (A).

Operare fara zgomot in exterior icon

Operare fara zgomot in exterior actionarea butonului "Silentios" dedicat va reduce zgomotul unitatii exterioare cu 3dB (A) pentru a asigura un ambient linistit in vecinatate.

Mod silentios pentru noapte icon

Mod silentios pentru noapte se reduce automat cu 3dB(A) nivelul sonor al sistemului de climatizare prin intreruperea unei unitati exterioare (este valabil doar in modul "Racire" pentru sisteme de climatizare cu unitati exterioare multiple).

Jet de aer tridimensional icon

Jet de aer tridimensional combinarea auto-baleierii pe orizontala si verticala a aerului suflat ajuta jetul de aer cald sau rece sa ajunga in toate colturile incaperii chiar daca aceasta este mare.

Autobaleiere verticala icon

Auto-baleiere verticala permite selectarea pozitionarii pe verticala a fantelor de refulare a aerului pentru eficienta distributiei prin miscare regulata sus-jos a aerului refulat in intreaga camera.

Autobaleiere orizontala icon

Auto-baleiere orizontala asigura pozitionarea pe orizontala a fantelor de refulare a aerului pentru obtinerea unui flux de aer uniform in incapere distribuit prin miscare repetata stanga-dreapta.

Viteza automata a ventilatorului icon

Viteza automata a ventilatorului sistemul asigura si imprima automat viteza potrivita ventilatorului unitatii interioare pentru stabilirea sau mentinerea temperaturii setate.

Trepte viteza ventilator icon

Trepte viteza ventilator se pot selecta dupa necesitati pana la 5 trepte de viteza a ventilatorului unitatii interne.

Modul dezumidificare icon

Modul dezumidificare sistemul realizeaza dezumidificare incaperii fara modificarea nivelului temperaturii interiore.

Filtru fotocatalitic din apatit icon

Filtru de purificare a aerului de tip fotocatalitic din apatit de titan asigura indepartarea particulelor microscopice poluante din aerul incaperii, descompune mirosuri neplacute si impiedica proliferarea microorganismelor patogene, asigurand un flux constant de aer curat

Programator saptamanal icon

Programator saptamanal permite programarea zilnica sau saptamanala a pornirii sau opririi sistemului de climatizare pentru racire sau incalzire.

Programator 24 ore icon

Programator pentru 24 ore se poate seta pentru a porni incalzirea sau racirea intr-un interval de 24 de ore.

Telecomanda cu infrarosu icon

Telecomanda cu infrarosu porneste, opreste si asigura reglarea de la distanta a sistemului de climatizare.

Telecomanda cu fir icon

Telecomada cu fir porneste, opreste si permite reglarea aparatului de aer conditionat.

Autorepornire icon

Autorepornire sistemul va reporni automat in cazul unei pene de energie electrica, mentinand setarile primite anterior.

Autodiagnosticare icon

Autodiagnosticare sistemul este capabil sa indice codificat defectiunile sau anomaliile in functionare, simplificand astfel intretinerea si servisarea sa.

Sistem Multi-Model icon

Sistem Multi-Model acest simbol se refera la faptul ca unitatea exterioara permite conectarea a maxim 5 unitati interioare care pot avea capacitati de operare diferite. Toate unitatile interioare se vor putea utiliza individual atat pentru racire, cat si pentru incalzire.

Sistem Multi-Model Plus icon

Sistem Super-Multi-Plus acest simbol arata ca unitatea exterioara poate asimila pana la maxim 9 unitati interioare care pot avea capacitati diferite in functionare. Oricare dintre unitatile interioare va putea fi operata individual in regim de racire sau incalzire.

Sistem Multi-Model Plus icon

Controller online sistem electronic care asigura controlul unitatii interioare din orice loc exterior prin intermediul unui smartphone, laptop, PC, tableta, conectate la internet.

Caracteristici Daikin Emura FTXG-LS/LW

Noul Daikin Emura FTXG-LS/LW atrage atentia in mod special prin aspectul sau. Veti distinge de la inceput linii sobre cu accente de eleganta atent slefuita care vor aduce un plus suplimentar atat apreciatului brand estetic superior cu care ne-a obisnuit producatorul japonez, evidentiindu-se si mai mult capacitatile sale tehnice.

Veti fi incatati sa descoperiti

- Un remarcabil amestec de design clasic cu note de inginerie autentica excelenta, totul intr-un finisaj elegant de culoare argintie si antracit sau alb pur mat.

- Controller online (optional): controlul unitatii interioare de la distanta, din orice locatie prin intermediul smartphone, tableta, laptop, PC. Dispozitivul se poate adauga oricand sistemului de climatizare.

- Flux de aer tridimensional: unitatea interioara poate combina autobaleierea pe orizontala si pe verticala in scopul uniformizarii ambientarii incaperii, cu aer cald sau rece, pe toate suprafata, oricat de mare ar fi aceasta.

- 2 zone monitorizate cu ochiul inteligent: fluxul de aer este trimis intr-o alta zona decat cea in care se gaseste o persoana la un moment dat; daca nu sunt detectate persoane in incapere unitatea comuta automat in starea de eficienta energetica.

- Telecomanda cu infrarosiu este usor de utilizat si este dotata cu functia timer cu care puteti programa pornirea sau oprirea unitatii atunci cand doriti. - Programatorul saptamanal permite racirea sau incalzirea oricand, zi de zi sau pentru toata saptamana.

- Functionare silentioasa pentru unitatea exteriora: butonul "Silent" de pe telecomanda transmite reducerea cu 3 dB (A) a zgomotului unitatii exterioare pentru asigurarea unui climat silentios in apropiere.

- Modul standby face economie de energie: in modul de asteptare (standby), unitatea reduce cu circa 80% consumul de energie electrica. Daca timp de 20 de minute ochiul inteligent nu detecteaza persoane in camera, unitatea comanda automat trecerea in modul de asteptare pentru economisirea de energie electrica.

- Eficienta sezoniera: A+++

Detalii tehnice - incalzire si racire

FTXG20LS/WFTXG25LS/WFTXG35LS/WFTXG50LS/W
Sound pressure levelHeatingHighdBA40414547
  Silent operationdBA19192025
  LowdBA28282935
 CoolingSilent operationdBA19192025
  LowdBA25252635
  HighdBA38384546
  Nom.dBA34343741
 CoolingNom.dBA32323440
Standard AccessoriesItemInstallation manualInstallation manualInstallation manualInstallation manual
 Quantity1111
 ItemOperation manualOperation manualOperation manualOperation manual
 Quantity1111
 ItemInfrared remote controlInfrared remote controlInfrared remote controlInfrared remote control
 Quantity1111
 ItemBatteriesBatteriesBatteriesBatteries
 Quantity2222
 ItemRemote control holderRemote control holderRemote control holderRemote control holder
 Quantity1111
 ItemMounting plateMounting plateMounting plateMounting plate
 Quantity1111
 ItemIndoor unit fixing screwsIndoor unit fixing screwsIndoor unit fixing screwsIndoor unit fixing screws
 Quantity2222
 ItemTitanium apatite photocatalytic air purification filterTitanium apatite photocatalytic air purification filterTitanium apatite photocatalytic air purification filterTitanium apatite photocatalytic air purification filter
 Quantity2222
 ItemScrew coverScrew coverScrew coverScrew cover
 Quantity2222
RefrigerantTypeR-410AR-410AR-410AR-410A
Control systemsInfrared remote controlARC466A1ARC466A1ARC466A1ARC466A1
Fan motorOutputRatedW29292929
 SpeedCoolingHighrpm1,4401,4401,7101,710
   Mediumrpm1,1401,1401,3001,440
   Lowrpm8408408901,160
   Silent operationrpm600600640740
  HeatingHighrpm1,6201,7201,9101,940
   Mediumrpm1,3801,4001,5401,660
   Lowrpm1,1001,1001,1801,330
   Silent operationrpm760760800920
  Steps5 + silent, + auto5 + silent, + auto5 + silent, + auto5 + silent, + auto
 ModelKFD-280-40-8G1KFD-280-40-8GKFD-280-40-8G1KFD-280-40-8G1
PackingWeightkg4444
Heat exchangerFinTypeMulti slit finMulti slit finMulti slit finMulti slit fin
 Fin pitchmm1.21.21.21.2
 StagesQuantity18181818
 RowsQuantity2222
 Lengthmm610610610610
 Tube typeØ6,35 Hi-XBØ6,35 Hi-XBØ6,35 Hi-XBØ6,35 Hi-XB
Piping connectionsLiquidODmm6.356.356.356.35
 GasODmm9.59.59.512.7
 Drain18181818
 Heat insulationBoth liquid and gas pipesBoth liquid and gas pipesBoth liquid and gas pipesBoth liquid and gas pipes
Power inputCoolingNom.kW0.023 (3), 0.023 (4), 0.023 (5)0.023 (3), 0.023 (4), 0.023 (5)0.033 (3), 0.033 (4), 0.033 (5)0.033 (3), 0.033 (4), 0.033 (5)
 HeatingNom.kW0.031 (3), 0.031 (4), 0.031 (5)0.033 (3), 0.033 (4), 0.033 (5)0.042 (3), 0.042 (4), 0.042 (5)0.043 (3), 0.043 (4), 0.043 (5)
Sound power levelCoolingdBA54545960
 HeatingdBA56565960
Air filterTypeRemovable / washable / mildew proofRemovable / washable / mildew proofRemovable / washable / mildew proofRemovable / washable / mildew proof
DimensionsPacked unitWidthmm1,1011,1011,1011,101
  Heightmm322322322322
  Depthmm389389389389
 UnitWidthmm998998998998
  Depthmm212212212212
  Heightmm303303303303
CasingColourSilver/WhiteSilver/WhiteSilver/WhiteSilver/White
WeightPacked unitkg16161616
 Unitkg12121212
FanAir flow rateHeatingLowcfm223223245284
   Highm3/min10.211.012.412.6
   Lowm3/min6.36.36.98.1
   Silent operationcfm133133144176
   Silent operationm3/min3.83.84.15.0
   Highcfm361388438446
  CoolingLowm3/min4.44.44.86.8
   Lowcfm155155168239
   Silent operationcfm9191102128
   Highm3/min8.98.910.910.9
   Highcfm313313385385
   Silent operationm3/min2.62.62.93.6
 Fan-=-Fan typeCross flow fanCross flow fanCross flow fanCross flow fan
   Nom.cfm298303340372
   Nom.m3/min8.48.69.610.5
  CoolingNom.m3/min6.66.67.88.9
   Nom.cfm234234276313
TemplateSplit IndoorSplit IndoorSplit IndoorSplit Indoor
Air direction controlRight, Left, Horizontal, DownwardRight, Left, Horizontal, DownwardRight, Left, Horizontal, DownwardRight, Left, Horizontal, Downward
Temperature controlMicrocomputer controlMicrocomputer controlMicrocomputer controlMicrocomputer control
Power supplyFrequencyHz50505050
 VoltageV220-240220-240220-240220-240
 Phase1~1~1~1~
Wiring connections - 50HzFor power supplyRemark3 for power supply, 4 for interunit wiring (Earth wire included)3 for power supply, 4 for interunit wiring (Earth wire included)3 for power supply, 4 for interunit wiring (Earth wire included)3 for power supply, 4 for interunit wiring (Earth wire included)
CurrentNominal running current (RLA) - 50HzHeatingA0.15 (3), 0.15 (4), 0.15 (5)0.16 (3), 0.16 (4), 0.16 (5)0.21 (3), 0.21 (4), 0.21 (5)0.21 (3), 0.21 (4), 0.21 (5)
  CoolingA0.12 (3), 0.12 (4), 0.12 (5)0.12 (3), 0.12 (4), 0.12 (5)0.16 (3), 0.16 (4), 0.16 (5)0.16 (3), 0.16 (4), 0.16 (5)
NotesSL: The silent fan level of the air flow rate settingSL: The silent fan level of the air flow rate settingSL: The silent fan level of the air flow rate settingSL: The silent fan level of the air flow rate setting
 When connected with multi-system outdoor unit, refer to the specifications of the multi outdoor unit to be connected.When connected with multi-system outdoor unit, refer to the specifications of the multi outdoor unit to be connected.When connected with multi-system outdoor unit, refer to the specifications of the multi outdoor unit to be connected.When connected with multi-system outdoor unit, refer to the specifications of the multi outdoor unit to be connected.
 220V220V220V220V
 230V230V230V230V
 240V240V240V240V

Va stam la dispozitie cu mai multe variante prin care ne puteti contacta, urmand ca dumneavoastra sa o alegeti pe aceea pe care o considerati convenabila.
Telefonic cu specialistul Daikin ales din departamentul dorit - vanzari sau service.
Departament vanzari
Adrian
0318 109 501
Razvan
0318 109 502
Mioara
0318 109 503
Monica
0318 109 504
Departament service
Mioara
0318 109 503
Monica
0318 109 504
Program
Luni-Vineri
900 - 1800

Sambata
900 - 1300
Ne trimiteti un e-mail sau completati formularul de mai jos si va contactam noi telefonic.
Adresa e-mail
Formular
In cel mai placut mod in urma unei vizite in showroomul nostru din Bucuresti.
Adresa
Str. Heliade Intre Vii, nr. 8, sector 2, Bucuresti
Harta
Toate drepturile rezervate Bueno Tech SRL® 2017 | Termeni si conditii | Abonare RSS | Ultima actualizare: 23-11-2017
Bueno Tech si logo-ul Bueno Tech sunt marci inregistrate aflate in proprietatea Bueno Tech SRL, iar folosirea lor fara un acord scris intra sub incidenta legii.