Primesti gratuit modulul WI-FI + 1 an extra garantie la achizitionarea echipamentului din oferta, vezi detaliile.
Tehnologia de inlocuire RXS-K cu RXS-L

Stiai ca...

Pompa de caldura aer-aer obtine 80% din energia livrata din surse regenerabile: aerul ambiental, care este atat gratuit cat si inepuizabil. Desigur, pompele de caldura au nevoie si de energie electrica pentru ca sistemul sa functioneze, dar, de asemenea, aceasta energie poate fi generata din sursele regenerabile (energie solara, energie eoliana, hidroenergie, biomasa). Eficienta pompei de caldura este masurata in SCOP(coeficientul de performanta sezoniera) pentru incalzire si SEER(rata de eficienta energetica sezoniera) pentru racire.

Pompa de caldura Daikin RXZ-N
Poza unitate exterioara RXZ-n

Daikin RXZ-N - Eficienta energetica A+++

Datorita tehnologiei avansate de economisire a energiei noua unitate exterioara RXZ-N, din punct de vedere energetic, este cea mai performanta unitate. RXZ-N este dotat cu un compresor de tip swing, un schimbator de caldura cu diametru mai mic pentru o mai mare eficienta energetica in schimbul de caldura, o admisie de aer dublu si un nou ventilator. O noua inovatie prezenta la RXZ-N este si noul agent frigorific (R32) care transforma unitatea in cel mai eficient dispozitiv de energie din clasa sa de pe piata avand categoria enetgetica A+++.

Daikin RXZ-N - Tehnologia inverter

Prioritatea Daikin este sa aduca toate aparatele de aer conditionat pe care le produce in acord cu mediul inconjurator, in sensul protejarii la niveluri cat mai ridicate a acestuia. De aceea piata europeana a primit intaia oara de la Daikin prima unitate de climatizare de tip aer-aer, care utilizeaza agent frigorific ecologic de tip R32. Unitatea exterioara Daikin RXZ-N se incadreaza in gama de sisteme tip pompa de caldura, care au capacitatea de a colecta o mare parte din necesarul energetic, direct din aerul inconjurator pe care il utilizeaza pentru producerea de caldura cu ajutorul sistemelor sale. Compresorul model swing cu care este echipat aparatul Daikin RXZ-N, ofera continuu un randament consum / productie aer rece sau cald la cel mai inalt nivel, iar silentiozitatea il recomanda chiar si atunci cand este utilizata unitatea la capacitate maxima. Faptul ca veti putea utiliza aplicatii pereche pe aceasta unitate este inca un avantaj care aduce confort si economie din toate punctele de vedere.

Intotdeauna designerii japonezi de la Daikin au luat in considerare modul in care unitatile de climatizare se pot integra si chiar confunda cu spatiul in care sunt amplasate. Si aparatele din gama RXZ-N se incadreaza perfect alaturi de orice tip de cladire, arhitectura acesteia nefiind in niciun fel afectata. In plus, calitatea si robustetea materialelor utilizate, ofera posibilitatea de a monta unitatile exterioare direct pe acoperisul cladirii, fara niciun risc pentru buna lor functionare.

Beneficii - Daikin RXZ-N

Tehnologia implementata de Dakin in produsele sale, este intotdeauna de ultima ora si de aceea si sistemele din gama RXZ-N sunt pregatite sa ofere maximul de rezistenta in utilizare si capacitati sporite, pentru oferirea celui mai placut confort ambiental in raport cu costurile de utilizare. Echiparea cu compresoare dedicate, care sunt puse in functiune de motoare de tip inverter, fac din aparatele RXZ-N sisteme de climatizare foarte economice in orice conditii de utilizare. Pornirile si opririle repetate au fost eliminate si de aici si consumurile ridicate ale acestor secvente de lucru. Acum RXZ-N lucreaza la turatie minima si se opreste doar atunci cand este comandat de catre utilizator, sau este necesar prin programul sau de functionare. Este limpede ca aceasta tehnologie aduce in utilizare economii de cel putin 30% si in consecinta uzuri cu mult reduse ale tuturor componentelor fata de modelele clasice.

Inverter icon

INVERTER.
Compresoarele cu inverter regleaza continuu viteza compresorului in functie de solicitarea reala. Pornirile si opririle in numar mai redus duc la un consum redus de energie (de pana la 30%) si la temperaturi mai stabile.

Comutare automata racire-incalzire icon

COMUTAREA AUTOMATA RACIRE-INCALZIRE.
Selecteaza automat modul de racire sau de incalzire pentru a ajunge la temperatura setata.

Daikin RXZ-N - Detalii informative

Este deja consacrata precizia cu care Daikin a proiectat si realizat unitatile sale de climatizare, iar producatorul japonez o impartaseste cu clientii sai. De aceea tot ceea ce tine de detalii constructive, dimensionale, de montaj si intretinere sunt acum la indemana oricarui utilizator si mai ales a montatorilor autorizati. Toate aceste specificatii sunt disponibile in cele mai mici detalii in fisiere de tip PDF, ce prezinta modalitatea de pozitionare a unitatii exterioare RZX-N, gabaritul in intregime al unitatii si chiar solutii si variante de amplasare, in concordanta cu particularitatile fiecarei locatii in parte. In detaliu veti avea ocazia sa gasiti scheme clare si explicite ale robinetilor de inchidere si deshidere pentru circulatia agentului frigorific, specificatii pentru modalitatea de conectare a conductorilor electrici de alimentare, elemente schematice pentru plaja de operare a sistemului pentru racire sau incalzire, in functie de temperatura ambientala interioara si exterioara. Pentru profesionisti, dar si pentru utilizatori toate acestea sunt informatii importante despre echipamentul Daikin RZX-N.

Daikin RXZ-N - Racire si incalzire

In cele ce urmeaza aveti prezentate cele mai importante caracteristici tehnice si functionale ale sistemului de climatizare Daikin RZX-N care va ajuta sa identificati capacitatile si interconectivitatea acestuia cu diferite tipuri de unitati interioare si sa decideti daca acest model este potrivit cu cerintele pe care le aveti.


RXZ25NV1BRXZ35NV1BRXZ50NV1B
Sound pressure levelHeatingHighdBA464850
 CoolingHighdBA464849
Standard AccessoriesItemOperation manualOperation manualOperation manual
 Quantity111
 ItemInstallation manualInstallation manualInstallation manual
 Quantity111
RefrigerantChargeTCO2Eq0.90.90.9
 Chargekg1.341.341.34
 Refrigerant-=-Gwp675675675
 TypeR-32R-32R-32
Fan motorOutputW717171
 SpeedCoolingHighrpm710780900
  HeatingHighrpm700780820
 ModelKFD-280-71-8AKFD-280-71-8AKFD-280-71-8A
Operation rangeCoolingAmbientMax.°CDB434343
   Min.°CDB-10-10-10
 HeatingAmbientMax.°CWB181818
   Min.°CWB-20-20-20
Heat exchangerFinTypeCorrugated finCorrugated finCorrugated fin
 RowsQuantity2, 12, 12, 1
 Fin pitchmm1.27, 1.491.27, 1.491.27, 1.49
 StagesQuantity22, 2022, 2022, 20
 Tube typeø7,94 G2A tubeø7,94 G2A tubeø7,94 G2A tube
Piping connectionsPiping lengthOU - IUMax.m101010
 LiquidODmm6.356.356.35
 GasODmm9.59.59.5
 Level differenceIU - OUMax.m888
 Heat insulationBoth liquid and gas pipesBoth liquid and gas pipesBoth liquid and gas pipes
Sound power levelCoolingdBA596163
 HeatingdBA596164
DimensionsPacked unitWidthmm926926926
  Heightmm735735735
  Depthmm430430430
 UnitWidthmm795795795
  Depthmm300300300
  Heightmm693693693
CompressorCompressor-=-TypeHermetically sealed swing compressorHermetically sealed swing compressorHermetically sealed swing compressor
 Model2YC40DXD2YC40DXD2YC40DXD
CasingColourIvory whiteIvory whiteIvory white
Capacity controlMethodInverter controlledInverter controlledInverter controlled
WeightPacked unitkg585858
 Unitkg505050
FanAir flow rateHeatingLowcfm571571571
   Highm3/min28.331.533.1
   Lowm3/min16.216.216.2
   Highcfm9991,1131,170
  CoolingLowm3/min22.522.522.5
   Lowcfm794794764
   Highm3/min31.034.440.4
   Highcfm1,0931,2161,427
 TypePZ440PZ440PZ440
Refrigerant oilCharged volumel0.4050.4050.405
 TypeFW68DAFW68DAFW68DA
TemplateSplit OutdoorSplit OutdoorSplit Outdoor
Wiring connectionsFor power supplyRemark3 for power supply, 4 for interunit wiring (including earth wiring)3 for power supply, 4 for interunit wiring (including earth wiring)3 for power supply, 4 for interunit wiring (including earth wiring)
Current - 50HzMaximum fuse amps (MFA)A161616
Power supplyFrequencyHz505050
 VoltageV220-240220-240220-240
 Phase1~1~1~
CurrentStarting currentCoolingA2.84.46.2
  HeatingA2.84.46.2
 Nominal running current (RLA)CoolingA1.9 (1), 1.8 (2), 1.8 (3)3.0 (1), 2.8 (2), 2.7 (3)5.0 (1), 4.8 (2), 4.5 (3)
  HeatingA2.8 (1), 2.7 (2), 2.6 (3)4.5 (1), 4.3 (2), 4.2 (3)6.4 (1), 6.1 (2), 5.9 (3)
Notes220V220V220V
 230V230V230V
 240V240V240V
 Contains fluorinated greenhouse gasesContains fluorinated greenhouse gasesContains fluorinated greenhouse gases

Va stam la dispozitie cu mai multe variante prin care ne puteti contacta, urmand ca dumneavoastra sa o alegeti pe aceea pe care o considerati convenabila.
Telefonic cu specialistul Daikin ales din departamentul dorit - vanzari sau service.
Departament vanzari
Adrian
0318 109 501
Razvan
0318 109 502
Mioara
0318 109 503
Monica
0318 109 504
Departament service
Mioara
0318 109 503
Monica
0318 109 504
Program
Luni-Vineri
900 - 1800

Sambata
900 - 1300
Ne trimiteti un e-mail sau completati formularul de mai jos si va contactam noi telefonic.
Adresa e-mail
Formular
In cel mai placut mod in urma unei vizite in showroomul nostru din Bucuresti.
Adresa
Str. Heliade Intre Vii, nr. 8, sector 2, Bucuresti
Harta
Toate drepturile rezervate Bueno Tech SRL® 2017 | Termeni si conditii | Abonare RSS | Ultima actualizare: 23-09-2017
Bueno Tech si logo-ul Bueno Tech sunt marci inregistrate aflate in proprietatea Bueno Tech SRL, iar folosirea lor fara un acord scris intra sub incidenta legii.