Achizitionati un aparat de aer conditionat Daikin si primiti GRATUIT extinderea garantiei cu 2 ani. Vezi detalii.
Atentie! Unitatea exterioara RXS-L a fost utilizata pe parcursul anilor 2013 - 2014.
Tehnologia de inlocuire RXS-K cu RXS-L

Solutia Daikin pentru upgradarea sistemelor R-22 si R-407C

Avand in vedere evolutiile semnificative ale tehnologiei pompei de caldura, sistemele de aer conditionat din ziua de azi, ruleaza pe refrigerentul R-410A, oferind o performanta mult mai buna decat sistemele din trecut, R-22 si R-407C. Pentru a upgrada sistemele R-22 si R-407C cu un cost cat mai eficient posibil, unitatile Daikin pot fi instalate utilizand traseele existente. Tehnologia de inlocuire este disponibila pentru rezidentiale si comerciale de tip Split, Sky Air si VRV.

Planuieste-ti sistemul de inlocuire acum! Costurile de inlocuire sunt reduse

Prin reutilizarea conductelor de agent frigorific, costul pentru inlocuirea sistemului cu unul care foloseste R-410A a fost mentinut la un nivel minim. In unele cazuri, cum ar fi sistemul VRV, chiar unitatea interioara poate fi reutilizata.

Schema inlocuire unitatea exterioara R-410A

Beneficiile pentru upgradarea la un sistem R-410A

Instalare rapida

Deoarece se pot refolosi traseele existente, instalarea este rapida si mai putin invaziva fata de o noua instalare completa. Uneori, in cazul instalatiilor VRV, este chiar posibil sa se pastreze unitatea interioara.

Costuri reduse in instalare

Mentinerea conductelor existente inseamna o mai rapida instalare, deoarece nu mai e nevoie sa se sparga peretii si sunt utilizate mai putine materiale in aceasta operatiune, care se traduce de asemenea in economii financiare.

Cresterea eficientei

Prin imbunataririle tehnologice aduse vechiului sistem R-22, s-a ajung la o eficienta energetica cu pana la 70% mai redusa, cu privire la pompa de aer cald(ex: temperaturile variabile refrigerente).

81% consum mai mic racire
48% consum mai mic incalzire

Impact redus asupra mediului

Pentru a fi si mai eficient din punct de vedere energetic si producand mai putin CO2, R-410A nu afecteaza stratul de ozon.

Mai mult de atat, pentru ca nu sunt necesare conducte noi de cupru in timpul instalarii se produc mai putine deseuri.

Adaptabilitatea sistemelor de climatizare Daikin in orice amplasament

Particularitatea unitatilor exterioare de climatizare Daikin configurabile pentru aplicatii pereche rezida din faptul ca pe langa eleganta specifica cu care au captat atentia utilizatorilor au fost proiectate sa fie robuste in confruntarea cu aspecte climatice dintre cele mai diverse. Acest lucru permite utilizarea si in speta montarea lor oriunde in exteriorul cladirilor, pe peretele exterior sau la baza acestuia, pe terase deschise, ori pe acoperisuri care permit instalarea in siguranta, fara ca expunerea lor la capriciile vremii sa le influenteze functionarea sau le deterioreze in vreun fel.

Din punct de vedere al silentiozitatii, unitatile exterioare Daikin pentru aplicatii pereche sunt suficient de silentioase chiar si atunci cand sunt solicitate la capacitate maxima. Este suficient sa utilizati butonul "Silentios" care este la indemana pe telecomanda si automat zgomotul unitatii exterioare este redus cu 3dBA, incat presiunea sonora degajata in timpul functionarii nu va deranja chiar si cea mai apropiata locuinta fata de locatia dumneavoastra. In mod cert aceasta facilitate importanta in functionare este datorata si compresorului de tip swing a carui functionare este renumita si remarcat pentru zgomotul sau redus in paralel cu eficienta pentru un consum energetic diminuat.

Odata cu trecerea timpului in utilizarea unei unitati exterioare Daikin pentru aplicatii pereche cu siguranta ca schimbatorul de caldura joaca un rol important in eficienta intregului sistem. Cunoscandu-se acest lucru, proiectantii Daikin au recurs la tratarea anti-coroziune a aripioarelor acestuia ceea ce a condus la cresterea considerabila a duratei sale de utilizare, aspect concretizat direct randamentul sistemului de climatizare si in reducerea substantiala a interventiilor de tip service.

Pentru ca utilizarea de lunga durata, pentru multe ore pe zi, sa fie sigura si in mod special eficienta si economica in scopul crearii mediului ambiental dorit de utilizatori, Daikin a recurs la implementarea unui sistem inteligent care lucreaza in favoarea dumneavoastra. "Modul asteptare" este capabil sa recunoasca prezenta sau absenta umana din incapare astfel ca functionarea sistemului sa fie redusa la maxim in scopul economisirii a pana la 80% din energia electrica utilizata in mod normal. In timpul utilizarii daca pentru un interval de 20 minute aparatul nu detecteaza prezenta umana in aria sa de functionare, in mod automat sistemul intra in modul de economisire de energie electrica fiind pregatit imediat sa reia programul selectat, la aceeasi parametri initiali, atunci cand sunteti din nou prezenti in incapere.

Imagine unitate exterioara RXS-L

Beneficii - Daikin RXS-L - Profitati de beneficiile complexe ale sistemelor de climatizare Daikin

Daikin si-a concentrat atentia in producerea unor sisteme de climatizare fiabile si care inglobeaza tehnologii a caror beneficii pentru utilizatori devin importante atunci cand sunt utilizate ca elemente principale si unice in ambientarea spatiilor interioare.

Calitatea deja recunoscuta printre utilizatori face ca Daikin sa investeasca continuu in proiectarea unor sisteme complexe de climatizare care servesc in mod economic si nu in ultimul rand estetic rolul de completare a spatiilor interioare in care sunt utilizate.

In fata tuturor acestor calitati functionale este pozitionat compresorul de tip inverter care alaturi de intregul sistem inteligent de comanda al unitatii exterioare este pregatit sa isi adapteze viteza la conditiile si cerintele reale de functionare. Din moment ce pornirile si opririle dese au fost eliminate, automat consumul de energie electrica a fost diminuat cu pana la 30% in comparatie cu variantele vechi de compresoare on-off.

Prin trecerea la sistemele inteligente de climatizare Daikin a conceput si aplicat sistemul de detectare a prezentei utilizatorului in spatiul unde climatizorul functioneaza. Scopul acestei detectari de prezenta este eliminarea functionarii in gol a aparatului daca timp de 20 de minute nu exista prezenta umana in incapere. Solutia este capabila sa comunte automat in "Modul asteptare" si sa economiseasca pana la 80% din energia electrica, altfel consumata inutil pana cand utilizatorul ar beneficia de aportul de aer rece sau cald in incinta.

Confortul ambiental a fost maximizat si din perspectiva faptului ca nu mai este necesara asteptarea unui timp indelungat pentru racirea sau incalzirea incaperilor pentru ca unitatile de climatizare Daikin pot realiza prin setarea modului "Putere maxima" configurarea temperaturii dorite in doar cateva minute, revenind apoi la caracteristicile uzuale setate anterior.

Aceste caracteristici sunt complet configurabile cu ajutorul telecomenzii, insa pentru rapiditate in utilizare sunteti invitati sa utilizati la fel de eficient si modul "Automat", racire sau incalzire, care comuta spre solutia corecta functionarea sistemului in functie de temperatura pe care senzorii sai o receptioneaza in momentul pornirii, aducand temperatura la nivelul la care il doriti.

Din moment ce interiorul casei este climatizat si va puteti chiar odihni pe timpul noptii in perfecta liniste datorita silentiozitatii unitatii interioare, Daikin a considerat ca este util ca si unitatea exterioara sa fie in egala masura "tacuta", chiar daca functioneaza si pe durata noptii, pentru ca vecinatatea sa nu fie deranjata. Proiectantii au inlcus si acest beneficiu si au aplicat o masura suplimentara de reducere cu 3dBA a zgomotului unitatilor exterioare Daikin, butonul fiind usor accesibil chiar de pe telecomanda sistemului.

Inverter icon

Inverter.
Compresoarele cu inverter regleaza continuu viteza compresorului in functie de solicitarea reala. Pornirile si opririle in numar mai redus duc la un consum redus de energie (de pana la 30%) si la temperaturi mai stabile.

Economie de energie icon

Economie de energie in modul de asteptare.
Reduce consumul de curent cu aproxomativ 80% la functionarea in modul asteptare. Daca prezenta unei persoane nu este detectata pentru mai mult de 20 de minute, sistemul va trece automat in modul economisire de energie electrica.

Modul putere icon

Modul putere maxima.
Poate fi selectat pentru racirea sau incalzirea rapida; dupa oprirea modului putere maxima, unitatea revine la modul setat anterior.

Comutare automata racire-incalzire icon

Comutarea automata racire - incalzire.
Selecteaza automat modul de racire sau de incalzire pentru a ajunge la temperatura setata.

Functionarea silentioasa a unitatii interioare icon

Functionarea silentioasa a unitatii exterioare.
Butonul 'Silent' (silentios) de la temecomanda reduce zgomotul in timpul functionarii unitatii exterioare cu 3 dB(A) pentru a asigura un mediu silentios in vecinatate.

Daikin RXS-L - Incalzire si racire

RXS20L2V1BRXS25L2V1BRXS35L2V1BRXS42L2V1BRXS50L2V1BRXS60L2V1B
Sound pressure levelHeatingHighdBA474748484849
  Silent operationdBA44444545  
 CoolingSilent operationdBA43434444  
  HighdBA464648484849
Standard AccessoriesItemDrain capDrain cap Drain cap  
 Quantity11 1  
 ItemInstallation manualInstallation manualInstallation manualInstallation manualInstallation manualInstallation manual
 Quantity111111
 ItemRefrigerant charge labelRefrigerant charge labelRefrigerant charge label   
 Quantity111   
 ItemMultilingual fluorinated greenhouse gases labelsMultilingual fluorinated greenhouse gases labels    
 Quantity11    
RefrigerantChargeTCO2Eq2.12.12.52.73.53.1
 Chargekg1.01.01.201.31.71.5
 Refrigerant-=-Gwp2,087.52,087.52,087.52,087.52,087.52,087.5
 TypeR-410AR-410AR-410AR-410AR-410AR-410A
Fan motorOutputW232323505353
 SpeedCoolingHighrpm860860920890780860
   Super lowrpm780780780790670 
  HeatingHighrpm860860860890720740
   Super lowrpm740740740780670 
 ModelARS6401DAARS6401DAARS6402DAD50R-28KFD-380-50-8DKFD-380-50-8D
Operation rangeCoolingAmbientMax.°CDB464646464646
   Min.°CDB-10-10-10-10-10-10
 HeatingAmbientMax.°CWB181818181818
   Min.°CWB-15-15-15-15-15-15
PackingWeightkg44 6  
Heat exchangerFinTypeWaffle louvered finWaffle louvered finWaffle louvered finPrecoat FinPrecoat FinWaffle louvered fin
 RowsQuantity222222
 Lengthmm805805805810845845
 Fin pitchmm1.41.41.41.51.81.8
 StagesQuantity242424243232
 Tube typeø7 Hi-XDø7 Hi-XDø7 Hi-XDø8 Hi-XDø8 Hi-XAø8 Hi-XA
Sound power levelCoolingdBA595961616262
 HeatingdBA585961616262
DimensionsPacked unitWidthmm906906906906992960
  Heightmm612612612612797797
  Depthmm364364364364390390
 UnitWidthmm765765765765825825
  Depthmm285285285285300300
  Heightmm550550550550735735
CompressorOutputW6006006001,1001,1001,100
 Compressor-=-TypeHermetically sealed swing compressorHermetically sealed swing compressorHermetically sealed swing compressorHermetically sealed swing compressorHermetically sealed swing compressorHermetically sealed swing compressor
 Model1YC23APXDC1YC23APXDC1YC23APXDC2YC36BXD#C2YC36BXD#C2YC36BXD#C
CasingColourIvory whiteIvory whiteIvory whiteIvory whiteIvory whiteIvory white
Capacity controlMethodInverter controlledInverter controlledInverter controlledInverter controlledInverter controlledInverter controlled
WeightPacked unitkg383838455253
 Unitkg343434394748
FanAir flow rateHeatingHighm3/min28.328.328.331.345.046.3
   Super lowcfm9049049049601,5221,635
   Super lowm3/min25.625.625.627.243.146.3
   Highcfm9999999991,1051,5891,635
  CoolingSuper lowm3/min30.130.130.130.648.945.0
   Super lowcfm1,0631,0631,0631,0801,7271,589
   Highm3/min33.533.536.037.350.950.2
   Highcfm1,1831,1831,2711,3171,7971,798
 TypePropeller fanPropeller fanPropeller fanPropeller fanPropeller fanPropeller fan
Refrigerant oilCharged volumel0.3750.3750.3750.6500.6500.65
 TypeFVC50KFVC50KFVC50KFVC50KFVC50KFVC50K
TemplateSplit OutdoorSplit OutdoorSplit OutdoorSplit OutdoorSplit OutdoorSplit Outdoor
Power supplyFrequencyHz505050505050
 VoltageV220-240220-240220-240220-240220-230-240220-230-240
 Phase1~1~1~1~1~1~
CurrentStarting currentCoolingA2.43.35.86.66.810.2
  HeatingA2.43.35.86.66.810.2
 Nominal running current (RLA)CoolingA2.21 (2), 2.12 (3), 2.03 (4)2.21 (2), 2.12 (3), 2.03 (4)4.92 (2), 4.74 (3), 4.55 (4)5.89 (2), 5.59 (3), 5.39 (4)6.48 (1), 6.18 (2), 5.89 (3)8.66 (1)
  HeatingA2.61 (2), 2.52 (3), 2.43 (4)2.61 (2), 2.52 (3), 2.43 (4)5.19 (2), 4.96 (3), 4.75 (4)6.46 (2), 6.16 (3), 5.87 (4)6.65, 6.36, 6.069.46 (1)
Notes220V220V220V220V220V 
 230V230V230V230V230V230V
 240V240V240V240V240V 
 Contains fluorinated greenhouse gasesContains fluorinated greenhouse gasesContains fluorinated greenhouse gasesContains fluorinated greenhouse gasesContains fluorinated greenhouse gasesContains fluorinated greenhouse gases
Standard AccessoriesItem  Drain plug Drain plugDrain plug
 Quantity  1 11
Piping connectionsPiping lengthOU - IUMax.m  20 3030
 LiquidODmm  6.35 6.356.35
 GasODmm  9.5 12.712.7
 DrainODmm  18.0 18VP20 (External dia.26, Internal dia. 20)
 Level differenceIU - OUMax.m  15 20.020
 Additional refrigerant chargekg/m  0.020 (for piping length exceeding 10m) 0.020 (for piping length exceeding 10m)0.020 (for piping length exceeding 10m)
 Heat insulation  Both liquid and gas pipes Both liquid and gas pipesBoth liquid and gas pipes
Wiring connectionsFor connection with indoorQuantity  4 44
 For power supplyQuantity  3 33
Sound pressure levelHeatingLowdBA    4546
 CoolingLowdBA    4446
Fan motorSpeedHeatingLowrpm     740

Va stam la dispozitie cu mai multe variante prin care ne puteti contacta, urmand ca dumneavoastra sa o alegeti pe aceea pe care o considerati convenabila.
Telefonic cu specialistul Daikin ales din departamentul dorit - vanzari sau service.
Departament vanzari
Adrian
0318 109 501
Razvan
0318 109 502
Mioara
0318 109 503
Monica
0318 109 504
Departament service
Mioara
0318 109 503
Monica
0318 109 504
Program
Luni-Vineri
900 - 1800

Sambata
900 - 1300
Ne trimiteti un e-mail sau completati formularul de mai jos si va contactam noi telefonic.
Adresa e-mail
Formular
In cel mai placut mod in urma unei vizite in showroomul nostru din Bucuresti.
Adresa
Str. Heliade Intre Vii, nr. 8, sector 2, Bucuresti
Harta
Toate drepturile rezervate Bueno Tech SRL® 2017 | Termeni si conditii | Abonare RSS | Ultima actualizare: 23-11-2017
Bueno Tech si logo-ul Bueno Tech sunt marci inregistrate aflate in proprietatea Bueno Tech SRL, iar folosirea lor fara un acord scris intra sub incidenta legii.